سلامت

هالوکس والگوس چیست و درمان آن با ورزش و حرکات اصلاحی

هالوکس والگوس یا بونیون چیست؟ شاید دیده باشید که یکی از اطرافیان شما یا خودتان دچار خمیدگی انگشت شست پا شده باشید. به خمیدگی انگشت شست پا بونیون می‌گویند. و یک مشکل رایج در جامعه امروزی است. چنانچه این مشکل درمان نشود و به مراحل بالاتر خود برسد باعث اختلال در راه رفتن فرد می‌شود و با هر قدمی که بر می‌دارد درد بسیاری را احساس می‌کند.

نکته‌ای که هست، حرکات ورزشی و اصلاحی تاثیر بسیاری در درمان هالوکس والگوس دارند و تاثیر بسیاری خوبی از پیشگیری این بیماری دارند در این مطلب از وبسایت دکتر فیتنس ما این موضوع را کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و راه های درمان و حرکات ورزشی و اصلاحی را برای پیشگیری و درمان بونیون را به شما معرفی می‌کنیم. پس اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید این مطلب را نباید از دست بدهید.

هالوکس والگوس چیست؟

این عارضه که بیشتر در خانم ها بروز می‌کند. تا حد زیادی شایع است و بی خیالی و درمان نکردن آن باعث درد و حتی اختلال در راه رفتن شما می‌شود. و معمولا افرادی که دچار آن می‌شوند پیش زمینه ارثی دارند. در صورت بروز بونیون (Bunion) یا هالوکس والگوس (Hallux valgus)، انگشت شست پا شما به سمت داخل یا انگشت های دیگه شما خم یا منحرف می‌شود و نیاز به حرکات اصلاحی یا عمل جراحی پیدا می‌کند.

تمرینات ورزشی و اصلاحی برای درمان هالوکس والگوس

ماهیچه درشت نی پیشین یا عضله تیبیالیس قدامی تاثیر بسیار زیادی در درمان این عارضه دارد. پس با تمرین دادن این عضله و قوی تر کردن آن با تمرینات ورزشی تا حد زیادی این مشکل برظرف می‌شود. در پایین چندتا از حرکات مهم برای تقویت آن برای شما را شرح می‌دهیم

تمرین 1: کشش انگشتان شست در جهات مخالف

برای انجام این می‌توانید از یک کش یا چیزهای دیگر طبق تصویر بالا استفاده کنید. باید دو سر کش را در انگشتان خود قرار بدهید و در جهت مخالف از هم بکشید. سپس چند ثانیه در همین حالت باقی بمانید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

تمرین 2: گرفتن اشیاء با انگشت شست

گرفتن اشیا با انگشت

نحوه انجام حرکت:

  • برای انجام این تمرین ابتدا دستمال یا تکه پارچه‌ای را روی زمین قرار داده و سپس با پای برهنه، سعی کنید جسم را از روی زمین بردارید؛
  • چند ثانیه در همین حالت جسم را نگه داشته و سپس آن را رها کرده و کمی به پایتان استراحت دهید
  • این حرکت عضلات انگشت شست را درگیر کرده و مانع بروز هالوکس والگوس خواهد شد.

تمرین 3: انداختن وسایل کوچک مانند تیله

انحراف انگشت پا

نحوه انجام حرکت

  • این تمرین شباهت بسیار زیادی با تمرینِ برداشتن اجسام دارد؛
  • کافی است ۱۰ تیله یا سنگ کوچک روی زمین بیندازید و سپس سعی کنید با استفاده از انگشتان پا یکی تیله‌ها را داخل ظرف یا کاسه‌ای بیندازید؛
  • بعد از تمام شدن تیله‌ها، ظرف را خالی کرده و دوباره حرکت را تکرار کنید؛
  • این تمرین نیز برای درمان انحراف شست پا تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

علت عارضه هالوکس والگوس یا انحراف انگشت پا

بسیاری می‌گویند که علت آن زمینه ارثی است ولی دلایل محکمی برای اثبات آن وجود ندارد. بسیاری از پزشکان ارتوپد پوشیدن کفش های نامناسب را علت آن میدانند راه رفتن با کفش های نامناسب و تنگ به انگشت‌های شما فشار می‌آورد و در طول زمان باعث انحراف آن می‌شوند. چنانچه شما هم کفش های تنگ می‌پوشید ولی دچار این عارضه نشده‌اید بهتر است برای پیشگیری کفش های مناسبتر بپوشید.

آیا انحراف شست پا خود به خود از بین می‌رود؟

نه، هالوکس والگوس به خودی خود فقط از بین نمی‌رود و اگر رهایش کنید متأسفانه بدتر هم می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که توضیح دادیم انحراف انگشت پا دلایل مختفی دارد که یکی از شایع ترین آنها پوشیدن کفش های نامناسب و غافل شدن تمرینات ورزشی مخصوص انگشتان پاهای شما است. با انجام این عوامل عضلات انگشت پای شما ضعیف تر از قبل می‌شوند و باعث این عارضه می‌شوند پس نکاتی را که در بالا برای شما آورده‌ایم را تا حد امکان رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا