سلامت

دوش آب سرد یا گرم بعد از تمرین و ورزش؟

بعد از ورزش دوش آب گرم بگیریم یا سرد؟ بسیاری از افراد نمیدانند که کدام فواید بیشتری دارد. اما دیدگاهای نسبت به آن وجود دارد. که مثلا آب سرد بعد از ورزش به ریکاوری بدن و کاهش وزن کمک شایانی میکند. از طرفی دیگر بعضی از افراد بر این باورند که دوش آب سرد مضراتی دارد و بعد از ورزش نباید دوش آب سر گرفت.

در این مطلب از وبسایت دکتر فیتنس، سعی داریم تمام سوالات شما را در این مورد جواب بدیم و برای یک بار برای همیشه این مسئله را حل کنیم پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

بعد از ورزش دوش آب سرد بگیریم یا گرم؟

دوش آب گرم یا سرد بعد از ورزش هر کدام مزیت‌های خودش را دارد که باید به آنها توجه کنیم و سپس بهترین روش را انتخاب کنیم برای سلامتی خودمان.

دوش آب گرم

هر چن گرفتن دوش با آب سرد در کاهش التهاب بدن سریعتر عمل میکند. اما اگر شما بعداز ورزش به مدت طولانی تر دوش آب گرم بگیرید در کاهش التهاب تاثیرگذار تر است. و باعث انعطاف پذیری بافت و جریان خود می‌شود. با گرفتن دوش آب گرم، عروق شما گشادتر می‌شود و باعث افزایش جریان خون می‌شود که این باعث متفرق شدن اسیدلاکتیک در عضلات شده و در نتیجه درد کمتری در عضلات خود حس می‌کنید.

همچنین شواهدی مبنی بر افزایش هورمون رشد و کاهش استرس در اثر دوش آب گرم وجود دارد.

دوش آب سرد

شوک به بدن یکی از اثرات دوش آب سرد است. آب سرد باعث کاهش دمای بدن و در نتیجه هدایت خون به اندام‌های مهم بدن، در اثر انقباض بیشتر رگ های خونی، که یان موضوع باعث افت دمای بدن و جلوگیری از التهاب و کاهش درد موضعی می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که افراد دارای فشار خون بالا نباید دوش آب سرد بگیرند

فواید دوش آب سرد بعد از ورزش

  1. کاهش التهابات عضلانی و ریکاوری بهتر
  2. افزایش سلامت قلب
  3. کاهش استرس و اضطراب
  4. آگاهی ذهنی و تمرکز بیشتر
  5. آبرسانی مجدد پوست بعد از تعریق
  6. تقویت سیستم ایمنی بدن شما
  7. بهبود خلق و خو

دوش آب سرد و افزایش چربی سوزی

اگر قصد لاغری دارید باید در روز چند ساعت زیر دوش آب سرد بایستید که تاثیری آنچنانی ندارد پس وقت گرانبهای خود را با خرافات هدر ندهید. به این نکته هم اشاره کنیم که دوش آب سرد باعث افزایش اشتهای شما می‌شود

دوش آب سرد و افزایش تستوسترون

نمی‌توان گفت که دوش گرفتن با آب سرد بعد از تمرین باعث افزایش تستوسترون می‌شود. چون هیچ گونه شواهد قابل استدلالی برای افزایش سطح تستوسترون بدن برا اثر دوش آب سرد وجود ندارد

سخن پایانی

دوش آب سرد بعد از ورزش، عادت بسیاری از ورزشکاران است و چندین مزیت دارد. در این مطلب به‌طور مفصل، فواید دوش آب سرد در بدنسازی و ورزش را گفتیم و باورهای مختلف و مطالعات انجام‌شده درباره دوش آب سرد را توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا