بدنسازیتمرینات بدنسازی

آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟ کوتاهی قد با بدنسازی

آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟ یکی از پرتکرار ترین سؤال های والدین و بسیاری از افراد که تازگی فرزاندنشان یا خودشان به وزنه زدن و وزنه برداری علاقمند شده‌اند است. برای روشن شدن این سؤال و پاسخگوی به اینکه واقعا بدنسازی تاثیری بر قد دارد به سراغ مطالب علمی می‌رویم و همه این مطالب را در وبسایت دکتر فیتنس با شما در میان می‌گذاریم.

آیا بدنسازی قد را می‌سوزاند؟

صفحات رشد ما معمولا صفحات حساسی هستند و بسیاری از مربیان و متخصصان حوزه بدنسازی تاکید دارند در مدت زمان رشد، بهتر است فشار زیادی روی آن ها وارد نشود. تا از استخوانی شدن سریع تر قسمت غضروفی سر استخوان جلوگیری شود.

اما اگر بخواهیم بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی پاسخ بدهیم، تمامی این موارد رد می‌شوند و تاثیری ندارند. آنها می‌گویند بدنسازی و وزنه زدن باعث ترشح تستوسترون و هورمون رشد شده و قد نوجوانان و جوانان را بلندتر می‌کند اما بهر حال بهتر است مراقب باشید و در این سن با احتیاط بیشتر وزنه بزنید

چه حرکاتی در بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

در این تمرینات پایین تنه شما بیشتر درگیر می‌شود پس بهتر است در انجام این حرکات بسیار احتیاط کنید:

  • لانگز
  • پرس پا
  • ددلیفت
  • اسکوات
  • سومو اسکوات

این نکته را هم بگویم که در انتخاب وزنه باید دقت کنید وزنه شما نباید بیشتر از 40 درصد توان بدنی شما باشد.

آیا بدنسازی در نوجوانی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

رشد قد بدنسازانی که ورزش را در سنین پایین شروع می‌کنند، به چه صورت است؟ یکی از مثال‌های این موضوع، رایان شارپ، پسر تگزاسی است که ورزش بدنسازی را از ۱۲ سالگی شروع کرد. اکنون در ۱۸ سالگی قد او ۱۸۶ سانتی‌متر است. با توجه به این مثال، در میابیم که بدنسازی چنان اختلالی در روند رشد استخوانهای رایان ایجاد نکرده است و با وجود اینکه راه بدنسازان حرفه‌ای را در پیش گرفته است این کار باعث کوتاهی قد آن نشده است

یک مثال بارز دیگر آرنولد شوارتزنگر معروف است که بدنسازی حرفه‌ای را در ۱۵ سالگی شروع کرد و بعد از پایان سن رشد، قدش حدود ۱۸۸ سانتی‌متر بود.

تاثیر بدنسازی بر قد

سوالات متداول

آیا بدنسازی باعث کوتاهی قد می شود؟

خیر؛ تحقیقات نشان می‌دهد که بدنسازی ترشح تستوسترون و هورمون رشد را افزایش هم می‌دهد، اما باید در انجام یکسری حرکات که در مطلب توضیح دادیم، بسیار احتیاط کنید.

بدنسازی را از چه سنی شروع کنیم؟

تمرینات سبک با وزنه را از ۱۲ سالگی می‌توان آغاز کرد؛ ولی برای شروع حرفه‌ایِ بدنسازی بهتر است تا ۱۷سالگی صبر کنید.

در آخر

مهمترین عاملی که قد شما را تعیین می‌کند ژنتیک شما است و عوامل دیگر، تاثیر اندکی بر بلندی یا کوتاهی قد نوجوان دارد. با توجه به گفته کارشناسان بهترین زمان و سن برای شروع بدنسازی 17 سالگی است. همچنین برطبق تحقیقات صورت گرفته، هیچ‌یک از بدنسازان با کوتاه شدن قدشان مواجه نبوده‌اند. در نتیجه انجام ورزش بدنسازی باعث کوتاهی قد نوجوان نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا