رژیم غذاییرژیم لاغری

رژیم فستینگ؛ 10 ساعت بخورید، وزن کم کنید و سلامتی خود را بهبود ببخشید

افرای که به دنبال کاهش وزن هستند شاید درباره رژیم روزه گرفتن یا به اصطلاح رایج رژیم فستینگ چیزهای شنیده باشند و آشنایی داشته باشند. یک مدل رژیم غذایی که در آن افراد سعی می‌کنند کل مواد غذایی را که مصرف می‌کنند در زمان محدودتری به بدن برسانند.

این رژیم غذایی به عنوان محدود کردن مصرف غذا به یک بازه زمانی مشخص در طول شبانه روز معروف است. و به عنوان یکی از رژیم های کاهش وزن محبوب در سال های اخیر شناخته شده است. افراد در طول یک بازه 10 ساعته کل مواد غذایی مصرفیشان را می‌خورند و بقیه زمان را چیزی مصرف نمی‌کنند.

به عنوان مثال فرد از ساعت 8 شب تا 10 صبح فردا چیزی به جز آب مصرف نمی‌کند و کل ساعت های که در طول روز غذا مصرف می‌کند به ساعت 10 صبح تا 8 شب محدود می‌کند. این رژیم باعث می‌شود که بدن شما مدت زمان بیشتری را در طول روز گرسنه بماند و این باعث کاهش وزن شما به مرور زمان می‌شود.

حتما بخوانید: کاهش وزن بدون بازگشت با یک روش ساده و علمی

در حالی که حامیان روزه داری یا همان رژیم فستینگ به مصرف غذا در یک بازه 6 ساعته تاکید دارند اما طبق نتایج تازه پژوهشگران، مصرف مواد غذایی حتی در طول یک بازه زمانی طولانی تر مثلا 10 ساعته هم می‌تواند اثرات مناسبی بر روند کاهش وزن شما داشته باشد. در این شرایط فرد 14 ساعت را در طول روز ناشتا می‌باشد. و می‌تواند ضمن حفظ رژیم غذایی خود از فواید و مزایای سلامتی نیز بهره‌مند شود. بر اساس این تحقیق این افراد در مقایسه با سایرینی که پنجره خوردن طولانی‌تری دارند انرژی بیشتر، خلق و خوی بهتر و همچنین گرسنگی کمتری تجربه می‌کنند. 

در برنامه تحقیقات موسسه سلامتی زوئی که همراه با کینگز کالج لندن این پژوهش را نشان داده در مجموع بیش از ۳۷ هزار نفر حضور داشتند. این افراد برای سه هفته کامل این برنامه را پی گرفته‌اند. در این برنامه محققان به شرکت‌کنندگان دستور دادند که در هفته اول به طور معمولی غذا بخورند و پس از آن برای دو هفته بعد یک پنجره غذایی ۱۰ ساعته برای غذا خوردن برای این افراد در نظر گرفته شد. پس از پایان این سه هفته، بیش از ۳۶ هزار نفر از نتیجه راضی بودند و تصمیم گرفتند برای هفته‌های بعدی این روند را اجرا کنند. از نظر جمعیتی حدود ۷۸ درصد کسانی که در این پژوهش شرکت کردند زنان بودند و میانگین سنی آنها هم ۶۰ سال بوده است. ضمن اینکه میانگین شاخص توده بدنی این افراد ۲۵٫۶ بوده است. 

بر اساس نتایج این پژوهش کسانی که برای مدت طولانی‌تری این رژیم را رعایت کردند از مزایای سلامتی بیشتری برخورد ار شده‌اند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا